Obispo Carlos Camus Larenas

 

 Bishop Carlos Camus

 




El Obispo Carlos M. Camus Larenas nació en Valparaíso el 14 de Enero de 1927. Se graduó de la carrera de Ingeniería Química en la Universidad Católica de Valparaíso, en 1949. El mismo año entró al Seminario Pontificio de Santiago para estudiar para el sacerdocio y el 21 de Septiembre de 1957 fue ordenado como sacerdote. S.S. Paulo VI lo nombró obispo y lo destinó a la Sede de Copiapó el 31 de Enero de 1968. Su ordenación episcopal tuvo lugar el 3 de Marzo de 1968. En 1974 fue elegido Secretario de la Conferencia Episcopal de Chile y tuvo que enfrentar duros momentos en defensa de la Iglesia, de sus fieles y de quienes buscaban ayuda. El 11 de Diciembre de 1976, S.S. lo trasladó a la sede de Linares, como el 5o Obispo de esta Diócesis.
Bishop Carlos M. Camus was born in Valparaíso on January 14, 1927. He graduated as a Chemical Engineer from the Catholic University of Valparaíso in 1949. On the same year he entered the Pontifical Seminar of Santiago to study for the priesthood and on September 21, 1957 he was ordained as a priest. His Holiness Paul VI named him as a bishop for the See of Copiapó on January 31, 1968. His episcopal ordination took place on March 3, 1968. In 1974 he was appointed Secretary of the Chilean Bishop's Conference. In this role, he had to face tough moments in defence of the Church, its faithful and those who needed shelter. He was translated to the See of Linares as its fifth diocesan Bishop on December 11, 1976.


 




Escudo de Mons. Carlos Camus






Su Santidad Juan Pablo II recibe a Mons. Camus durante la visita ad-limina del obispo a Roma.



Página Indice | Versión en Castellano | English Version | "Buena Nueva" ("Good News")
| Diocesan Biographies | Diocesan Schools | Cathedral Church | Diocesan Map



Our sincere thanks to RCNet for supplying us with this Web Site
This page was last updated: February 29, 2000. This site is maintained by Ernesto Guiraldes. E-mail address: eguirald@puc.cl